Ženšen, především jeho nejznámější druh Ženšen Pravý (Panax Ginseng), se stal díky blahodárným účinkům na lidský organismus jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy. Někdy bývá díky nim nazýván i Všehoj Ženšenový.
Ginseng je trvalá bylina 30 až 60 cm vysoká s mohutným kořenem nepravidelného tvaru, jehož sušením a rozdrcením získáme sušený léčivý extrakt.
Hlavní účinnou látkou této rostliny, která roste především v Koreji, Číně a Japonsku jsou tzv. genseonosidy, rovněž označované jako triterpenoidní saponiny. Jedná se o komplexy látek, které nesou hlavní farmakologický účinek ženšenového kořenu. Většina těchto sloučenin působí stimulačně na centrální nervový systém, posiluje imunitní funkce, působí afrodisiakálně a má antikancerogenní efekt. Kořen ženšenu se suší buď na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen (radix ginseng album), nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a následně vcelku suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen (radix ginseng rubrum).
Účinky ženšenu na organismus
Extrakty z kořenů se používají jako adaptogen, tedy přírodní látka, která pomáhá snižovat negativní vliv stresových faktorů na organizmus, pomáhá při léčbě nemocí, zpomaluje stárnutí, zrychluje hojení ran, působí proti únavě a zlepšuje paměť a koncentraci.
Využívá se jako doplněk stravy pro podporu psychického i fyzického stavu u zdravých lidí či jako přírodní afrodisiakum. Zlepšuje však ale i celkový stav u alergiků, cukrovkářů, anemiků, lidí s cystickou fibrózou nebo lidí s některými typy nádorů. Pozitivně působí také při střevních nemocech, zánětech, revmatismu, bolestech hlavy či pomáhá řešit problémy s erekcí u mužů.
Formy podávání ženšenu
V lékárnách je ženšen k dostání buď v čisté podobě jako sušený a drcený kořen nebo můžete sehnat ženšenové extrakty, sirupy a pilulky, v nichž je často ženšen kombinován s jinými výživovými doplňky, jako jsou různé vitamíny a minerály. Ženšen se také užívá ve formě čaje, v jídle jako jsou různé sladkosti či jako příměs do přírodní kosmetiky.