Alergii neboli přehnanou reakci organismu na určité látky dnes řadíme mezi nejčastější civilizační choroby. Velmi často se jedná o látky, se kterými se v běžném životě často setkáváme a na které nemají jiní lidé žádné nežádoucí reakce.
Projevy imunitní reakce alergika mohou být velmi různé – od zčervenání a svědění kůže nebo rýmy až po stavy život ohrožující jako je anafylaktický šok. Nejčastějšími alergeny jsou pyly, prach, roztoči nebo určité druhy potravin jako je ovoce, zelenina, ořechy nebo mouka. Některé výzkumy uvádějí, že určitým typem alergie trpí až 40% populace. Alergie Vás přitom může zastihnout kdykoli a počet alergiků se neustále zvyšuje (především v dětské populaci).
Příznaky alergie
Alergie je v podstatě škodlivá reakce organismu na alergeny, což jsou látky bílkovinné povahy, které u zdravého člověka nevyvolají žádnou nežádoucí reakci. U alergika však vyvolávají tzv. alergický zánět, který se projevuje nejčastěji na kůži, nosní sliznici, očích, v trávicím traktu nebo průduškách. Styk organismu některých lidí s alergeny vyvolá pohotovost imunitního systému, který spustí tvorbu alergických protilátek. Imunitní systém člověka má velmi dobrou paměť a pokud alergická reakce nastane jednou, její projevy se budou nejspíše v různé intenzitě opakovat.
Příčiny a prevence alergie
Příčiny alergie nám stále nejsou úplně jasné. Alergie totiž nemá jen jednu příčinu, ale jde o soubor mnoha vlivů, které na nás běžně působí.Určitou roli může hrát dědičnost, styk organismu s alergenem, civilizační faktory jako je stav ovzduší či vody a samozřejmě životní styl, jehož nedílnou součástí je i jídelníček a zdravá výživa.
Strava totiž hraje v souvislosti s naší imunitou i jejím rozvojem zásadní roli. Složením jídelníčku můžeme stav naší alergie zhoršit, ale naopak i výrazně zlepšit nebo dokonce vyléčit.
Nejúčinnější prevencí alergií je právě zdravé složení jídelníčku s dostatkem potřebných vitamínů, minerálů, vlákniny a především kvalitních cukrů a polysacharidů. Nezbytné vitamíny a minerály lze přijímat i pomocí vhodných doplňků stravy. Běžně se však prohřešujeme proti zdravému trávení i způsobem jídla – ve spěchu, potravu málo rozkoušeme nebo jíme v nevhodný čas např. v noci.
Přírodní léčba alergií
Nejčastější a často i úplně první terapií alergie bývá medikace antihistaminiky, jimž se však lidé především z důvodu nepříjemných vedlejších účinků snaží vyhnout. Pro léčbu alergie však někdy stačí jen posilování imunity, očista organismu či jiná přírodní léčba jako například léčba mořskou solí či urinoterapie. V poslední době se také rozmáhá moderní biorezonanční léčba alergií, která nevyžaduje žádné přijímání léků a nemá vedlejší účinky. Podobné a další služby jako je pomoc při odvykání kouření nabízí např. ordinace BIONCE. Biorezonanční terapie je tedy jednak cestou při léčbě alergií, ale i snadnou cestou jak přestat kouřit.